top of page

Дієта при сечокам'яній хворобі.

Оновлено: 10 трав.


Харчування при каменях у нирках, як і повністю все лікування, багато в чому буде залежати від складу каменів (оксалатні, фосфатні, уратні або інші). Мета дієти — усунути наявні камені, нормалізувати мінеральний обмін та попередити утворення нових каменів.


 • Правильно складена дієта при каменях в нирці забезпечує наступне:

 • Призупинення процесу формування конкрементів або повне їх усунення.

 • Запобігання утворенню нових каменів.

 • Нормалізація мінерального обміну.

 • Нормалізація кислотності сечі.

 • Прискорення метаболізму.

 • Зниження навантаження на нирки.

Виходячи з усього вище сказаного стає зрозумілим, що при такому захворюванні, як камені в нирках, харчування має величезне значення! Залежно від виду каменів, харчування при каменях в нирках буде мати свої особливості. Однак, існує кілька основних принципів харчування, яких слід дотримуватися незалежно від складу каменів:


 • Питний режим — при сечокам'яній хворобі добовий об'єм рідини повинен становити близько 2,5-3 л води.

 • Харчування при каменях в нирках має бути дробовим, тобто здійснюватися приблизно 4-6 разів на добу. При цьому останній прийом їжі повинен бути не пізніше за 2,5-3 години до сну.

 • При кулінарній обробці виключається смаження та копчення. Дозволяється варити, тушкувати, запікати їжу, готувати на пару. Проте, слід пам'ятати, що перед тим, як готувати м'ясо або птицю, їх слід попередньо відварити чи злити первинний бульйон, так як в ньому міститься величезна кількість пуринів.

 • Сіль слід обмежити до 5 г на добу. З раціону слід виключити жирну, гостру, кислу, солону їжу, спеції, алкоголь.

 • Один раз в тиждень слід робити розвантажувальний день (кефірний, сирний,яблучний).

 • При сечокам'яній хворобі камені можуть відрізнятися за складом — розрізняють фосфатні, уратні, оксалатні, цистинові камені в нирках. Дієта при кожному з видів конкрементів матиме деякі відмінності. Головне завдання дієти — виключити з раціону ті продукти харчування, які провокують ті, чи інші камені в нирках.

Дієта при оксалатних каменях в нирках


Харчування при оксалатних каменях в нирках має бути дробовим (5-6 разів на добу) та невеликими порціями. Ні в якому разі не можна допускати переїдань, тривалих голодувань, або дотримання монодієт. Дієта при оксалатних каменях у нирках накладає обмеження на наступні продукти: щавель, шпинат, селера, петрушка, кінза, ревінь, буряк, баклажани, брюссельська капуста, слива, червона смородина, кислі фрукти та овочі, шипшина, гриби. З м'ясних продуктів при оксалатних каменях забороняється свинина, телятина, курча, субпродукти. Слід відмовитися від консервів, в тому числі й рибних, бульйонів, заливного, холодцю, драглистих десертів.

Дієта при оксалатних каменях у нирках дозволяє такі продукти харчування, як нежирні сорти м'яса та риби, бобові, крупи, макаронні вироби, молочнокислі продукти, картопля, кабачок, морква, гарбуз, капуста, огірки. З фруктів дозволені абрикоси, груша, виноград, персик, банан. Рекомендуються також вживати сухофрукти при оксалатних конкрементах.Дієта при уратних каменях в нирках


Дієта при уратних каменях у нирках передбачає виключення з раціону таких продуктів харчування, як м'ясні відвари, бульйони, супи, жирні сорти м'яса та риби, субпродукти, консерви, копченості, смажене, солоне, спеції, прянощі, бобові, щавель, гриби, кава, какао. Харчуватися при уратних конкрементах слід дрібно невеликими порціями. Раз на тиждень слід проводити розвантажувальний день.

Дієта при уратних каменях у нирках дозволяє вживати в їжу фрукти, особливо водянисті (кавун, диня, черешня, виноград), молочні продукти, овочі (морква, солодкий перець, некислі томати, огірки), крупи. Не частіше 2-3 разів на тиждень при уратних каменях дозволяється включати в свій раціон яйця, рибу, нежирне м'ясо.


Дієта при фосфатних каменях в нирках

Дієта при фосфатних каменях у нирках спрямована на нормалізацію рН сечі та передбачає вживання в першу чергу тих продуктів, які підкислюють її. Отже, в список дозволених продуктів при фосфатних конкрементах входять бобові, крупи, нежирні сорти риби та м'яса, кислі ягоди та фрукти (яблука, виноград, слива, інжир, журавлина) та соки з них. Дієта при фосфатних каменях у нирках накладає обмеження на молочні продукти, яйця, сало, жирні сорти м'яса і риби, маринади, копченості, соління, смажене, гостре, солодке, алкоголь.


Дієта після дроблення та видалення каменів в нирках

Дієта після дроблення каменів в нирках є головною мірою профілактики утворення каменів в майбутньому. Вона не так сувора, як попередні дієти, але також передбачає досить широкий список обмежень після дроблення та видалення різних видів каменів (уратних, фосфатних, оксалатних, циститних).

Отже, дієта після видалення каменів в нирках складається по загальноприйнятих заходах. Рекомендується після дроблення дотримуватися питний режим, харчуватися невеликими порціями, дрібно (до 5-6 разів у день), обмежити вживання солі, по можливості повністю відмовитися від смаженої, копченої їжі, консервів, маринадів, алкоголю. Після дроблення каменів у нирках слід уникати вживання наваристих м'ясних, рибних, або грибних бульйонів, субпродуктів.

Дієта після дроблення каменів у нирках дозволяє такі продукти, як нежирне м'ясо, риба, крупи, макаронні вироби, вчорашній хліб, деякі овочі (гарбуз, морква, картопля, зелений горошок), некислі ягоди і фрукти (краще в приготованому вигляді).

Дієта після видалення каменів у нирках також повинна враховувати вид видалених каменів, будь то оксалатні, уратні, фосфатні або інші види каменів.

8 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page